Hoe maak je optimaal gebruik van onlinetechnieken & geef je maximale aandacht aan een relationele praktijk van hoge kwaliteit? Hoe geef je mensen maximale kansen?
Assessment centers op afstand zijn niet nieuw. Ze worden al enkele jaren toegepast in internationale context. Onder de huidige Corona-lockdown laten diverse organisaties hun huidige en potentiële medewerkers de keuzevrijheid voor een live assessment op locatie, of een online assessment met behulp van encripted simulaties en digitale communicatietools.
Een state-of-the-art assessment center is contextrijk, methodisch en relationeel. Deelnemers werken face-to-face in een gesimuleerde omgeving, hebben uitdagende gesprekken, geven presentaties, debatteren. Naast voorbereidingstijd is er minimaal 3 uur contact voor observatie en dialoog. Meerdere assessoren beoordelen hun gedrag.
Kan zoiets vanop afstand? Dit is onze ervaring.
Beleving bij deelnemers
We stelden ons de vraag: ‘Wat is de beleving van deelnemers, gegeven dat het programma in beide gevallen identiek is, en het aantal contacturen ook?’
Op basis van een systematische bevraging komen we tot de volgende bevindingen:
- De keuzemogelijkheid (on site of digitaal) wordt erg gewaardeerd door de deelnemers. De keuzevrijheid draagt bij tot de tevredenheid over het proces.
- De algemene deelnemerstevredenheid is quasi gelijk bij beide toepassingen.
- Deelnemers zijn vergelijkbaar tevreden over de kansen die ze hebben gekregen, over de dialoog, over de tegenspreekbaarheid van standpunten, over het contact met de consultants.
- Het ‘warme’ onthaal scoort beter in geval van een live assessment.

Meten we hetzelfde?
Is de kwaliteit van de meting vergelijkbaar?
Het antwoord is ‘niet helemaal’. Wat hebben we bijvoorbeeld gezien:
- Het blijkt gemakkelijker assertief te zijn ‘vanop afstand’. Een moeilijke boodschap geven, directe communicatie is gemakkelijker online.
- Iemand overtuigen mist soms persoonlijke kracht via online-toepassingen, alhoewel deelaspecten van overtuigingskracht zeer goed meetbaar zijn: enthousiasme over eigen standpunt, reageren op tegenargumenten, inspelen op, …
- Het overzicht bewaren is moeilijker voor de deelnemer wanneer bv. een in-basket online wordt aangeboden. De klassieke ‘papieren versie’ maakt clusteren van topics gemakkelijker voor vnl. executive kandidaten.
Assessoren dienen zich van deze factoren bewust te zijn, en houden er dan ook best rekening mee in hun beoordeling.
De digitale middelen om face-to-face te communiceren geven andere kansen, niet dezelfde dan face-to-face in een live context.
Be aware!
Meer weten over het hoe en wat?
Nog praktische of eerder inhoudelijke vragen? Aarzel niet en bel, mail, chat of skype met ons!